4 Ekim 2012 Perşembe

Uzaklaşılan Hedefler


Sezona girildiğinde belli başlı korkularım vardı açıkçası. Ordu maçında bu korkularım biraz gün yüzüne çıktı ancak tek maçlık performans düşüşü olarak düşündüm diğer maçları bekledim ve Braga maçı tıpatıp Ordu maçı olunca sorunlar gittikçe ortaya çıktı.

Öncelikle Amrabat ve Burak transferlerinin çok gereksiz olduğu çıktı ortaya. Burak'ın gelmesini hiç istemiyordum sezon başında. İstememe nedenim de belliydi. Sadece koşusu olması ve defansın arkasına sarkabilmesi. Trabzonspor'da başarılı olmasının nedeni onun oyun stiline göre kurulan bir kadroydu. Bu sayede istediği topları alıp rahatlıkla gol atabiliyordu. Kale önünde son derece başarısız bir oyuncu olduğu belliydi zaten. Ve önce Ordu sonra da Braga maçında kaçırdıkları ve yapamadıkları bu sıkıntıyı ortaya çıkardı. Burak transfer edileceğine Necati takımda kalsaydı keşke demiyor değilim.

Amrabat ise aşırı bencil topla oynamayı aşırı seven bir kanat. Çizgiye inmiyor, defansa bir kere bile yardım etmiyor. Manchester maçında hepimiz Hakan Balta'ya yüklendik ancak Hamit'in sol açık oynadığı sürede bizim sol tarafımızdan azla yüklenemediler. Gerçi Amrabat genç bir oyuncu bunlar törpülenebilir ama Amrabat'ın yerine Aydın Yılmaz'la çıkılmalı. Braga maçında bana göre sahanın en iyi isimlerinden. Sorumluluk alıyor, kanatlardan ilerliyor, savaşıyor, elinden geleni yapıyor.

En büyük sorun kesinlikle Melo ve Selçuk şu anda bence. Selçuk Avrupa'da yokları oynuyor adeta. Melo ise hiçbir maçta varlık gösteremedi. Fizik olarak üzerine katması gereken çok şey var. Geçen seneki gibi rakibi korkutan yapısı yok. Arada bir attığı güzel paslardan daha önemli şeyler var yapması gereken saha içinde. Eskisi gibi top çalmıyor ve savaşmıyor. Melo'ya gözdağı vermek için Yekta'yı neden denemezsin anlamıyorum hocam. Anlasın vazgeçilmez olmadığını. Ki Yekta son haftalarda sonradan girdiği maçlarda bana göre kısa sürede elinden geleni yaptı ve yaptığı da bana göre kötü değil.

Tandemde çok büyük sorunumuz var ki bu sorun Semih ve Dany'nin aynı yapıda olmasından kaynaklanıyor. Semih Ujfalusi'den çok şey öğrenmiş dahi olsa, ki stoper özelliği taşımayan başladı yavaş yavaş, hala saldırgan bir defans oyuncusu. Semih'in veya Dany'nin iyi performans göstermesi için yanlarında tam bir stoper olması önemli. Geçen sezon Semih-Ujfa tandeminin bu kadar başarılı olmasının nedeni bu. Cris'i kullanmaya başlamalıyız artık. Bu takımda stoperler Semih-Cris olmalı şu anda.

Ancak futbol olarak baktığımızda Fatih Terim en çok Hagi'nin eksikliğini yaşıyor takımda. Onun gibi adam geçen ve pozisyon yaratan yaratıcı oyuncu eksikliğimiz var şu anda. Selçuk'un görevi bu aslında ancak rakip defans çok iyi kapandığında bir türlü sorumluluk alıp bu işlere girişmiyor. Manchester, Ordu ve Braga maçlarında bu rahatlıkla görüldü.

Ayrıca kapanan savunmaları açamıyoruz. Bu savunmaları ya çizgiye inerek açılan ortalarla açarsın ya da uzaktan çekilen şutlarla. Şut çeken oyuncumuz yok gibi. Emre Çolak saha içinde arada sırada verdiği doğru kararlar dışında hep top eziyor. Selçuk yukarıda bahsettiğim gibi ortada yok. Melo da o fırsatı yakalayamayınca kanatlar içeriye doğru girip şut çekmeye kalkıyor bu seferde çizgiye inmiyorlar.

Taktik ve fizik antrenmanlarına ağırlık vermemiz lazım şu anda bana göre. Özellikle belli futbolcuların belli konularda gerekirse tek başlarına çalışması lazım. Taktik antrenmanlarla oyuncular bu eksiklikleri kapatabilirler ancak bu süreç ne kadar sürer önemli olan kısım o.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder