22 Ekim 2012 Pazartesi

Cluj Maçı Öncesinde


İlk 2 maç geride kaldıktan sonra 2 mağlubiyet alırken 3 gol yiyip hiç gol atamadık. Defansımızda problem var ve hücum hattımız kapalı savunmayı aşamıyor dedik. Manchester'ı bozguna uğratıp mağlup olduk, Braga da ise birçok pozisyona girmemize rağmen efektif olamadık.

Cluj maçında ise şu anda bu problemler önemli olsa da, bunlardan daha önemli bir problemimiz var: Rakibi küçümsemek. Cluj başkanının yakın çevresine söylediği söylenilen "Takım çok kötü durumda, fark yemezsek iyidir." cümlesi ile gaza gelen taraftarlar var. Ligde her 2 takımda son haftalarda kötü sonuçlar alırken yapmayı unuttuğum bir ayrıntı var. Ülke ligleri ve Şampiyonlar Ligi. 2000/2001 sezonunda Nantes ile aynı gruba düşmüştük. Ligde kalmak için mücadele veren önceki sezonun Fransa şampiyonuydu Nantes. Ligue 1'de varlık gösteremeyen takım Şampiyonlar Ligi'nde harikalar yaratıyordu adeta. İlk turda aynı grupta yer almıştık onlarla. Onlar grubu lider bitirirken biz arkalarından ikinci olarak çıkmıştık. Devler Arenası çok farklıdır diğer her şeyden. Daha doğrusu takımların kendi liglerinde oynadıkları futbolla, Avrupa maçlarında oynadıkları futbol arasında dağlar kadar fark vardır. Tecrübe çok önemlidir Avrupa'da. 90'ların tamamında bizim çok iyi kadrolarımız vardı ve bu kadrolar 2000 yılından önce belki de bu başarılara imza atabilirdi ancak çömez olduğumuz Avrupa arenasında ister istemez başarısız sonuçlar alıyorduk. 90'larda edindiğimiz tecrübe ve kaliteli kadro bize 2000'deki büyük zaferi getirdi.

Benim bu sezon başında takımdan beklentim bize Şampiyonlar Ligi tecrübesini edindirmeleriydi. Açıkçası kaliteli bir kadromuz var ve bu tecrübeye sahip oyuncumuz çok az. Selçuk İnan kaç yaşında olmasına rağmen Manchester maçında heyecandan ayaklarının titrediğini söyledi. Bunlar olması normal şeyler. Her futbolcunun hayalidir Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde maçlara çıkmak. İlk 2 maçta edindiğimiz tecrübe bizim için yeterli aslında. Yeterliden kastım gruptan çıkmak anlamında. Ayaklarımız yere bastığı takdirde biz gruptan 4 maçı da kazanarak çıkabiliriz. Ancak sakin ve doğru oynamalıyız. Rakibi küçümsersek eğer kağıt üzerinde kazandığımız maçı sahada kaybederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder