30 Eylül 2012 Pazar

Burak, Hamit, Melo ve Amrabat


Takım iyi durumda olsa bile eleştirilmesi gereken oyuncular var. Gerçi yazının tamamında eleştiri de yazmayı düşünmüyorum ama bir başlayalım eleştiriyle.

Eleştiri yapmak lazımsa buna Melo'dan başlamak en doğrusu kesinlikle. Geçen sezon gösterdiği ekstra performans ile şampiyonluğu bize getiren oyuncuydu Melo. Attığı goller ve yaptığı asistlerin yanında maçın başında rakibe korkuyu salarak maç boyu 1'e 1 kaldığı oyunculara karşı zorlanmıyordu. Bu sezon ise ortalarda yok adeta. Her maça ilk 11 başladı ancak yine de her maçta takımın en zayıf halkasıydı. Geçen sezon yaptığı pres ortada yok. Bu sezon ondan beklentimiz geçen sezon ki goller ve asistlerden çok orta sahada rakibe üstünlük sağlayacak oyunu oynaması. Geçen sezon takımdaki kanat eksikliği yüzünden hep oyunu ortadan oynuyorduk bu da Melo ve Selçuk'u hep ön plana çıkarttı. Bu sezon ise artık kanatlarımız daha güçlendi ve Melo ve Selçuk'tan tek beklenen orta saha hakimiyetini bize kazandırmaları. Maç esnasında attığı muhteşem paslara bazen devam etse dahi sezon başı antrenmanlarını kaçırmış olması yüzünden büyük bir formsuzluk var Melo'da. Geçen sezonki fizik yapısına kavuşması lazım bir an önce.

Burak Yılmaz'a değinmek gerekirse eğer transferini hiç istemiyordum açıkçası. Korktuğum da başıma geldi Orduspor maçında. Kale önünde altın tepside sunulan fırsatları cömertçe harcadı. Hızını almadan etkili vuruşlar kullanamıyor maalesef. Burak Yılmaz ikinci yarılarda yorulan rakip savunma karşısında oynatmamız gereken bir oyuncu. Defansın arkasına atılan toplarda harika işler yapabilir. Hızını aldığı zaman gerçekten muhteşem vuruşlara hatta gollere imza atabiliyor Burak ancak kale önünde etkisiz bir santrafor. Son vuruşlarını geliştirir ise eğer hem sağlığımız hem de takımımız için çok iyi olacağı kesin.

Amrabat henüz istenilen form düzeyine ulaşamadı ancak doğru sinyaller göndermeye devam ediyor. Geçen sezon hiç işlemeyen kanadımız bu sezon en azından var olduğunu gösteriyor şimdiden. Takım yapımız olarak da büyük maçları iyi oynayan bir takım olduğumuzdan Manchester maçında muhteşem bir performans gösterdi Amrabat. Bursaspor maçında da ne kadar etkili olabileceği hakkında bize bolca mesaj verdi. Takım yapısına ve taktiğe iyice alıştığında daha iyi bir Amrabat izleriz. Ayrıca taktik antrenmanlarla arkasında oynayan beke yardım etmeyi öğrenirse muhteşem olacak.

Hamit ise kendisini eleştirenlere en güzel cevabı Manchester United maçında verdi diyebiliriz. Geçen sezon boyunca iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar maça çıkmış olan bir oyuncunun hemen size çok iyi bir katkı vermesi beklenemez. Maç eksiğini kapattı diyebiliriz. Ancak yinede Bayern Munich'te izlediğimiz Hamit'i beklememek lazım tam olarak eski form seviyesine ulaştığında dahi Hamit'ten. Ancak lig için şu an fazlasıyla yeterli bir oyuncu. Şampiyonlar Ligi maçlarında ise üst turları hedefliyorsak Hamit'ten ekstra bir performans beklememiz gerektiğine inanıyorum.

Melo'nun şu formsuzluğunda hem ona bir ders olsun hem de biraz daha etkili olmak adına Braga veya Eskişehir maçında Hamit'i ortaya çekip Aydın'la başlayabilir maça Terim. Veya Yekta formayı kapabilir artık. Melo'nun kendine gelmesi gerekiyor ki zannımca da sezon sonu itibarı ile takımımızdaki macerasını sonlandırmış olur diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder