6 Ağustos 2012 Pazartesi

Yeni GALATASARAY


2011/12 sezonu bizim için muhteşem geçti ancak yeni sezon neler getirecek henüz belli değil. Transfer dönemi süresince yapılan transferlere bakarsak çok muhteşem ve rotasyonlu bir hücum hattı kurduk. Ancak defansa yapılan tek takviye Dany oldu. Özellikle bekler alternatifsiz. Her ne kadar Sabri ile ömür boyu sözleşme uzatılmasını istesemde bunun nedeni Sabri'nin oyunculuğu değil maalesef. Eboue'nin Afrika Kupasına gideceği dönemde sağ bekte büyük sıkıntılar yaşayacağız gibi gözüküyor. Bu konudaki tek avantajımız Hamit'in sağ bek oynayabiliyor olması. Bu dönemde Hamit bizim için çok kritik bir transfer ancak hücum özellikli olduğu gerçeği var Hamit'in. Sol bekte ise Hakan Balta tek alternatif. Riera  geçen sezon tek bir maçta sol bek denendi ve o maçta verim alındı ama Hakan'ın yaşayabileceği bir sakatlık sonucu uzun süreli Riera alternatifi ne kadar bize katkı sağlar bilinmez.

Orta sahada ise Selçuk İnan'ın yanında kimin oynayacağı muamma. İlk bakışta Hamit bu bölgenin oyuncusu olacak gibi gözüküyor ancak ben Fatih Terim'den Engin Baytar hamlesi bekliyorum. Ceyhun ve Yekta'nın performansları ise çok kritik. Melo transferi büyük ihtimal gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor. Zaten işin cılkı çıktı. Çok uzadı ve olmasını istemiyorum desem yeridir artık. Orta sahada rotasyonumuz var ancak yinede bu rotasyonda Melo'nun yeri ne kadar dolar bilinmez. Kanatlar ise geçen sezona göre daha çok alternatifli ve daha kaliteli. Aydın artık kendine geldi. Amrabat transferi önemli ve kritik bir hamleydi. Maliyeti biraz fazla gibi gözüksede bizde oynamaya can atması her ne olursa olsun ondan beklentilerimi arttırıyor. Riera ise bu sezon çok şey beklediğim oyuncular. Geçen sezon bulamadığı sezon öncesi kamp fırsatını bu sezon buldu ve artık ülkeye alıştı. Her ne kadar Premier League gibi bir ligde üst düzey oynamak kolay değil ve önemli bir performans gerektiriyor. Riera'dan oldukça umutluyum o yüzden. Emre Çolak ise tam bir muamma. Futbol zekası bence olmayan bir isim ve taraftarın beklentilerini karşılayabilecek bir oyuncu değil. Solak olması ve yetenekli olması ondan ısrar edilmesini sağlıyor ancak kendine iyi bir fizik yükleyip oyun zekasını arttıramazsa takımda kalması mucizelere bağlı bana göre. Engin sol kanatta denenecek gibime geliyor ama ne olur bilmiyorum.

İleri tarafta ise Elmander'in geçen sezon gösterdiği performans ve yanına gelen yeni oyuncular 5 yesek bile 6 atarız tabirini gerçekleştirmeye çok yakın adeta. Yapılan transferlerden çok Necati'nin performansı çok kritik olabilir. Baros'un gitmesine kesin gözüyle bakıyoruz adeta ama ne olacağı belli olmaz gibime geliyor. Bu sezon Burak'tan çok Umut'un performası daha yüksek olabilir. Elimizdeki forvet bolluğunda Fatih Terim'in bolca rotasyona gideceğini düşünüyorum. Sercan bu rotasyonda en az forma bulan isim olabilir. Elmander ve Umut'un çoğu maça ilk 11 çıkması benim düşüncem. Burak neler yapacak bilmiyorum. Elimizde patlayabilir de sezon sonunda Avrupa'ya da gidebilir.

Takım aslında kötü durumda değil ancak genede geniş rotasyonlu bir kadro bu sezon için kurulabilir. Orta sahaya yapılacak Gökhan İnler hamlesi çok güzel olabilir. Ayrıca Fatih Terim'in en önemli özelliklerinden birisi de alt liglerden çok kaliteli oyuncular çıkartabilmesi. Defans bölgesine gereken takviye alt liglerden yapılabilir. Özellikle bir sol bek ve stoper transferi bekliyorum ancak Terim bu defans rotasyonunu yeterli olarak görüyor olabilir şu anda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder