12 Temmuz 2012 Perşembe

Altyapı


Jupp Derwall'in teknik direktör olmasıyla başlayan süreçte gelen bütün başarılarda altyapımızdan çıkarttığımız ya da genç yaşta keşfettiğimiz oyuncular ön plandaydı. Tugay, Bülent, Okan, Emre, Ergün, Arif, Hakan Şükür, Hakan Ünsal ve şu an aklıma gelmeyen bir çok futbolcu.

Ancak o jenerasyon süresini doldurduktan sonra altyapı da bitti adeta. O dönemden sonra çıkarttığımız futbolcular sınırlı sayıda. Sabri, Arda, Aydın, Emre ve Semih. Bir de Uğur Uçar çıktı ancak yaşadığı talihsiz sakatlık onu maalesef Türk futbolunun kayıp yıldızları arasına koydu.

Peki neden artık eskisi gibi oyuncu çıkartamıyoruz? Öncelikle maalesef Türklerin her yerdeki sorunu burada da ortaya çıkıyor. Hiçbir şeyi tam yapamıyoruz. Futbolculara sadece kendi mevkiilerinde oynamalarını öğretiyoruz, altyapı hocalarımız kaliteli değil, yeteri kadar oyuncuların üzerine düşülmüyor, taktikler iyi öğretilmiyor, pozisyon bilgisi sıfıra yakın.

Peki ne yapılması gerekiyor? En basit örnek olarak Elmander'i ele alalım. Hangi maç olduğunu hatırlamıyorum ama bir maçta ileri çıkan takım arkadaşı yerine belli bir süre sağ bekte oynadı ve sadece pozisyon bilgisi sayesinde hiç olmasa da faydalı oldu. Riera takımın sol bek eksikliği çektiği maçta sol bek oynadı ve hem hücuma katkıda bulundu hem de defansta üzerine düşeni yaptı. Takımdaki her oyuncuya pozisyon bilgisini aşılamak çok önemli. Kewell'ı hatırlayın. Hamburg deplasmanında maçı defans olarak bitirdi. Oyun mantalitelerini çok iyi işlememiz gerekiyor takıma. Her bir oyuncu her bir taktiğin temelini önceden öğrenmeli ki karşısına o taktik çıktığında sadece hocasının detay talimatlarına konsantre olabilsin. Yerli veya yabancı altyapı alanında en iyi hocaları getirmemiz gerekiyor takıma. Mesela hücum futbolu için Hollanda'dan, defans futbolu için İtalya'dan kaliteli hocalar getirtilebilir. Bunlar belki de gereksiz masraf gibi gözükse de kısa vadede maddi açıdan faydalı gözükmese dahi uzun vadede sportif başarı anlamına geliyor.

Bir başka mevzu ise Anadolu'da veya yurt dışındaki gençler. Türk futbolu tahmin edildiği kadar kötü durumda değil ve 3.Lig ve daha alt liglerde keşfedilemediği için kaybolan binlerce genç çocuk var. Porto şu anda çok beğendiğimiz ve Chelsea'ye transferi gündemde olan Hulk'u Çin'de keşfetmiş (bugün öğrendim). Şu anda Hulk transferinden elde edeceği gelir muazzam olacak Porto için. Bizde yurt dışında rezerv liglere, genç takım maçlarına scout'lar yollayarak bir çok genç futbolcuyu keşfedebiliriz. Ergün, Arif, Alpay, Hakan Ünsal zamanında Anadolu takımlarından keşfedilen genç futbolcular. Şu anda da keşfedilmeyi bekleyen o kadar futbolcu varken transfere bu kadar para harcamamız belki de gereksiz.

İhtiyacımız olan tek şey Şampiyonlar Ligi seviyesinde futbolcu yetiştirebilmek. Başarı zaten bunun devamında gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder