12 Temmuz 2011 Salı

Defans Sorunu!Yıllardan beri bu takımın en büyük sorunlarından biri oldu defans hattı. Hep Milli Takım oyuncularıyla dolu oldu ama Milli Takım’daki performans ortaya çıkmadı bir türlü Parçalı’nın içinde. Gelenler, gidenler hatta efsaneler çıkarttık resmen ama yok olmadı!Her şey Bülent Kaptan’ın futbolu bırakması ve Rigobert Song’un Trabzonspor’a gitmesiyle başladı aslında. Bu iki isim hep güven verdi defansta oldukları her maç. Taraftar rahat maç izledi, kaleciler kalede daha çok güven verdi! Song son senesinde Servet ile oynadı ve açıkçası başarısız denemezdi ikisinede iyi bir uyum var gibiydi. Ertesi sezon ise Song ve Mondragon gidince defans sorunu iyice patlak verdi!
Song ‘dan sonra Emre Güngör, Gökhan Zan, Emre Aşık gibi isimler görev aldı defans hattında. Ki Emre Aşık’ı hepsinden ayrı tutuyorum. Oynadığı her maçta top rakipteyken rahat etmemi sağlayan tek isimdi belkide veteran stoper. Emre Güngör ise çok ucuz bir fiyat karşılığı defans hattına monte edildi sakatlıklar yüzünden. Yarım sezonda kendini ispat etti ve formayı sırtına geçirdi. Tam vazgeçişmezlerimizden olur derken geçen sezon Trabzonspor maçında yaptığı hata yüzünden takımdan gönderildi. Gitmese belkide bu sezon çok sıkıntı çektiğimiz bölgelerden birisi defans olmayacak hatta 2011-12 sezonu öncesinde stoper transferine ihtiyaç duymayacaktık. Gökhan Zan ise çok tecrübeli oynayabildiği(!) zamanlarda güven veren bir ooyun oynuyor ancak cam adam olması nedeniyle bir türlü beklenen verm alınamıyor Gökhan’dan. Ancak belki de şu dönemde yapılan en iyi defans transferi Fernando Meira oldu. Çok etkili oynayamadı belki ancak daha uyum sürecini tamamlamadan takımdan gönderilen oyuncudan nasıl verim beklenebilirki. Mart ayında UEFA Avrupa Ligi’ndeki Hamburg eşleşmesinin tam ortasında satıldı adam abi! Belkide biz Meira gitmeseydi maçı 2-0’dan döndürmez Saraçoğlu’nda kupa bile alırdık! Aziz Yıldırım yıkardı lan o stadı! Düşünün 1-1 biten maçta Kewell defans oynadı abi! Ardından 2009-10 sezonunun devre arasında transfer edilen Lucas Neill ise takımın defansını toparladı ancak bu toparlanma yeterli olmadı haliyle. Şimdi Lucas’ta gönderildiğine göre defansımız dibi görünmeyen kuyu durumunda biraz. Yeni transferimiz Ujfalusi iyi bir stoper ancak ne kadar başarılı olur. Ne kadar çabuk uyum sağlar orasını bilemiyorum.
Stoper mevkiinde sıkıntı büyük ancak asıl büyük sıkıntılarımız beklerde! Hele sol bek! Hakan Balta, Volkan Yaman, Orhan Ak! Defansımızın solu koridora dönerdi adeta (Hakan Balta ilk senesinde iyi oynamıştı bence). Emiliano Insua da takımdan ayrıldıktan sonra Sol bek Çağlar Birinci ve Hakan Balta’ya kaldı gene ancak oraya kaliteli bir transfer şart artık bizi mahvediyor. Sağ bekte ise bütün sorun sakatlık. Sabri Sarıoğlu’nun oynadığı her maç benim için sağ bekimizde sorun yoktur ancak yedekleri pek başarılı olamadı orada. Uğur Uçar sakatlanmadan önce muhteşem bir sezon çıkartıyordu hatta Milli Takım’ın bile vazgeçilmezi olurdu ama o sakatlık onu mahvetti! Ancak özellikle Arda’ya bu sezon yaptığı hareketten sonra Florya’nın kapısına bile bakmasın! Serkan Kurtuluş ise kötü bir futbolcu değil ancak devamlı oynamamanın verdiği eksiklik ona çok hata yaptırıyor maalesef. Ya Serkan’ı biraz tecrübelendirelim ya da gerçekten kaliteli bir yedek alalım sağ beke! Transfer sadece pahalı yıldızlardan ibaret değil. Bu sezon rotasyonumuzu çok iyi yapmamız gerekiyor bu nedenle yedek kulübesine de transfer yapmamız gerekiyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder