30 Haziran 2011 Perşembe

Kaleci Sorunsalı!Simoviç, Taffarel ve Mondragon'dan sonra bir türlü beklenen kaleci performansına ulaşamadık. Bunda tabiki de bizim de bunda büyük suçumuz vardı çünkü kimseye güvenmedik istikrarsızlığa neden olduk.Mondragon gittikten sonra önce yerli kalecilere bıraktık kaleyi. Orkun ve Aykut kalede güven vermedi denildi ancak aslında tek maçta yaptığı hata Orkun'un takımdan gitmesine neden oldu. Aykut ise açıkçası hala daha güven vermiyor. Peki son şampiyonluğumuzun yerli kalecilere güvendiğimiz senede olması biraz enteresan değil mi sizin içinde...


Ertesi sezon Orkun yedek kaleci olurken yeni transfer olarak Morgan De Sanctis kalemizi koruyacaktı. Yeterli bir kaleci miydi? Bence kesinlikle yıllarca kalemizi emanet edebileceğimiz bir isimdi. Hırsı, refleksleri ve tecrübesiyle GALATASARAY kalesini yıllarca koruyabilir bizi bu sorundan kurtarabilirdi. Hele Benfica maçındaki kurtarışı! O topu nasıl döndürdü hala unutamıyorum açıkçası. Ama yaptığı ufak hatalar yüzünden takımdan gönderildi bonservisi alınmadı. Kalsa şu anda en son düşüneceğimiz bölge kale olacaktı ama bize gelen kaleci hiç hata yapamaz ya! Abi güven işte ısrar et ölür müsün! Bir başka kalecimiz Aykut ise Şampiyonlar Ligi'ne tarihimizde ilk defa ön elemelerde elenmemize neden oldu aslında(ikinci maçtaki şanssızlığımız ve hakem hatalarını saymıyorum). Olan gene GALATASARAY'a oldu!!


Ertesi sezon ise bonservisi elinde bulunan Leo Franco geldi. Orkun Uşak ise gönderildi ve yerine Manisaspor'dan Ufuk Ceylan geldi. Aykut ise üçüncü kaleci olarak kaldı. Franco ilk geldiği zaman bu sefer olabilir kalemizi bulabiliriz diye düşünmüştüm. Ancak De Sanctis ve Orkun'a göre kalede gerçekten güven vermedi sezon boyu. Özellikle Fenerbahçe maçında yediği gol zaten tüm camianın gözünden düşmesine neden oldu ve gönderildi. Ufuk ise belli maçlarda oynadı ve yetenekli olduğunu göstermedi değil. Açıkçası Franco'dan daha çok güven verdi oynadığı maçlarda. Aykut ise fazla forma şansı bulamadı.


Franco faciasından sonra 2010-11 sezonu için sadece iki seçenek vardı. Ya dünya yıldızı bir kaleci alınacaktı ya da yerli kalecilerle devam edilecekti. İlk karar yerli kaleciler oldu ve sezona Aykut'la başladık ancak Aykut kalede güven vermeyince Rijkaard Ufuk'u kaleye çekti ve bir çok maçta Ufuk açıkçası kalede güven verdi benim için. Yediği bir çok golde Ufuk'a suç bulamıyorum çünkü bir çok golü yemesinin sebebi defans hatalarıydı. Gözle görülür tek hatası ise Bursa maçında yediği goldür ancak o goldeki hatasına rağmen ben kaleyi Ufuk'un koruması gerektiğini hala düşünenlerdenim. Ufuk'un o hatası Gheorghe Hagi'nin gözünden düşmesine neden oldu ve Zapata adlı kaleciye benzeyen bir şey alındı. Kalede zerre güven vermedi ama nedense Bülent Ünder'de Hagi'de onu tercih etti! Neden abi neden Zapata! Bırakın Ufuk oynasında kendine güveni geldin yaa! Ancak tabikide Zapata sezon sonunda gönderildi. Kurtulduk ondan!

Şimdi 2011-12 sezonu için Fatih Terim'in en çok transfer istediği bölgelerden bir tanesi kaleci transferi. Ama açıkçası biz taraftar olarak paramızı çöpe atmak istemiyoruz! Bu nedenle alınacaksa gerçekten kaliteli bir transfer lazım bize kesinlkle. Benim şahsi fikrim Ufuk'la devam edilmesi ancak yüzde 80 kaleci transferi olacak. Ancak basında bahsedilen bazı isimler geleceğine hiç transfer olmasın denilecek cinsten! 30 yaşında adı sanı duyulmamış Lauro adında bir kaleci gündemde! Gelmesin arkadaş istemiyorum! Muslera mesela kaliteli bir kaleci ve genç. Gidin onu alın. Buffon'dan, Reina'dan, Frey'den bahsederek transfer sezonunu açıp gidip adı sanı duyulmamış isimleri alırsanız kafadan güensiz başlarız. Ya gidin gerçekten genç ve tecrübesizde olsa yetenekli ve kaliteli bir ismi alın(tabii güvenecekseniz alın!) ya da Ufuk'la devam edip Emirhan'ı alttan yetiştirelim.

GALATASARAY'da kaleci sorunu 2 sene üst üste kalemizi koruyabileceğimiz bir isim bulmadan çözülmeyecek. Umarım bu transfer sezonu kale açısından güzel geçer!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder